Podpis elektroniczny jest tym samym co odręczny podpis. Główną różnicą pomiędzy nimi jest to, że aby potwierdzić autentyczność podpisu elektronicznego nie trzeba się bezpośrednio spotkać i okazać dokument tożsamości.
Podpisy elektroniczne jest to wygodna forma podpisu, która staje się coraz bardziej popularna nie tylko w prywatnych firmach, ale i w urzędach. Mają one na celu przyspieszyć i usprawnić załatwianie spraw, a z tym zmniejszyć kolejki i ruch w urzędach, co w dzisiejszych czasach jest niezbędne.
Podpis elektroniczny jest przypisany tylko jednej osobie, co sprawia, że zezwala on na szybką identyfikację autora dokumentu, bez obaw o fałszerstwo. Dzięki niemu likwiduje się namnażające się dokumenty na biurku oraz likwiduje mocno czasochłonne załatwianie spraw bezpośrednio w jakimś innym miejscu.
Możemy wyróżnić dwa główne rodzaje podpisów elektronicznych:
- Zwykły – nie posiada on certyfikatu kwalifikowanego i używany jest na przykład podczas wymiany wiadomości e-mail. Jest to powszechne i nie gwarantuje bezpieczeństwa danych.
- Bezpieczny – ten natomiast posiada certyfikat kwalifikowany. To rozwiązanie jest zdecydowanie bezpieczniejsze. Właśnie z takiego podpisu korzystają urzędy podczas przesyłania dokumentów. Umożliwia on na przykład złożenie deklaracji podatkowej online.
Infrastruktura bezpiecznego podpisu elektronicznego podlega pod Narodowe Centrum Certyfikacji. Warto podkreślić fakt, że wszelkie dokumenty podpisane przy użyciu podpisu elektronicznego mają taką samą moc jak te podpisane osobiście.