w11

Co wiemy o Windows 11?

Windows 11 – kiedy będzie dostępny?

Od 3 tygodni krążą plotki na temat nowego systemu operacyjnego Windows 11. Do sieci trafiły nawet wycieki – które jak się okazało – są zgodne z oficjalną wersją. Twórcy zapowiadali znaczną różnicę w porównaniu do poprzedniego systemu. Windows 11 został zaprezentowany 24 czerwca 2021 roku. Kiedy premiera? Czy zmiany są duże? Jakie są najważniejsze z nich?

Premiera Windows 11 – kiedy?

Na konferencji poza zaprezentowaniem nowości, które zaoferuje nam nowy system operacyjny, ogłoszono także potencjalną datę premiery. Microsoft twierdzi, że harmonogramy wciąż są opracowywane, jednak pierwsze urządzenia z Windows 11 powinny pojawić się już pod koniec 2021 roku. Dotyczy to osób, które zamierzają w tym okresie zakupić komputer. Wszyscy pozostali użytkownicy, którzy czekają na przejście z Windowsa 10 do Windowsa 11 poprzez aktualizację, będą musieli poczekać na pierwszy kwartał 2022 roku.

Twórcy zapowiedzieli, że jeżeli mieliśmy poprzedniego Windowsa, dostaniemy możliwość zainstalowania nowego systemu za darmo, pod warunkiem, że nasze komputery spełnią wymagania sprzętowe.

A oto one:

Wymagania sprzętowe

  • Procesor: 1 GHz lub szybszy, co najmniej z 2 rdzeniami, zgodny procesor 64-bitowy lub procesor zgodny ze standardem System on a Chip (SoC)
  • Pamięć RAM: 4 GB
  • Miejsce na dysku: 64 GB lub więcej
  • Oprogramowanie układowe: UEFI z obsługą bezpiecznego rozruchu
  • Moduł TPM: Mikroukład Trusted Platform Module (TPM) w wersji 2.0
  • Karta graficzna: Zgodna z biblioteką DirectX 12 lub nowszą ze sterownikiem WDDM 2.0
  • Wyświetlacz: Wyświetlacz High Definition (720p) o przekątnej większej niż 9 cali, 8 bitów na kanał koloru

Aby móc dokonać aktualizacji systemu, niezbędny będzie także dostęp do Internetu w chwili pierwszej konfiguracji oraz konto Microsoft.

Windows 11 – co nowego?

Nowy system operacyjny, jak zapowiadali twórcy – znacząco różni się od swojego poprzednika, szczególnie nowym designem.

Jakie są najważniejsze zmiany?

Pierwszą zmianą, którą możemy ujrzeć na krótkim filmiku przedstawiającym nowy system operacyjny, jest pasek start, który znajduje się na środku. To coś nowego, gdyż w żadnym poprzednim Windowsie nie zdecydowano się na taki zabieg.

Dodatkowo kafelki prezentują się, jakby były wykonane z przezroczystej tafli szkła. Design różni się od poprzednika, co sprawia, że pierwsze zetknięcie z nowym systemem może wydawać się nieco problematyczne.

Microsoft oferuje wiele możliwości w zakresie wyglądu Windowsa – posiada wiele motywów, dzięki którym każdy użytkownik znajdzie coś dla siebie.

Ciekawą opcją jest także możliwość zmiany układu i wielkości kafelków – twórcy twierdzą, że pozwoli to na zwiększenie swojej produktywności, a także świetnie nada się do rozrywki.

Windows odważnie stawia na nowy komunikator

Kolejną nowością, będzie wbudowana aplikacja Microsoft Teams, która domyślnie znajdzie się na pasku startowym. Microsoft rezygnuje już z popularnego niegdyś Skype, na rzecz nowego, oferującego wiele możliwości, Microsoft Teams.

Nie ma wątpliwości, że aplikacja ta swoją popularność zdobyła dzięki pandemii koronawirusa – głównie na tej platformie nauczyciele prowadzili zdalne lekcje. Microsoft Teams świetnie sprawdzi się także w przypadku biznesowych spotkań, które muszą odbyć się na odległość.

Rozmowy wideo z przyjaciółmi również mogą być interesującym doświadczeniem.

Jedną z ciekawszych opcji będzie możliwość odbierania telefonów i odpisywania na SMS-y za pomocą komputera. Ma to działać na zasadzie sparowania ze sobą urządzeń.

Takie rozwiązania to kolejny krok w przód, jeżeli chodzi o mobilność i wielozadaniowość nowego systemu operacyjnego.

Czy Windows 11 będzie lepszy od swojego poprzednika?

Na ten czas, ciężko ocenić jakość nowego systemu, gdyż nie jest on oficjalnie w użyciu. Jeżeli jednak spełnią się zapowiedzi twórców, dotyczące mniej obszernych aktualizacji, czy też mocnych zabezpieczeń, to możemy pozytywnie się zaskoczyć.

źródło zdjęć: https://www.microsoft.com/pl-pl/windows/windows-11