Wojna prywatności pomiędzy Facebookiem a Apple

Nie od dziś wiadomo, że Facebook jest serwisem społecznościowym, na którym zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci, grupy czy dzielić się wiadomościami oraz zdjęciami. Serwis ten ma około 1,84 miliard aktywnych użytkowników. Natomiast przychody tej ogromnej firmy w 2020 roku liczyły około 28 miliarda dolarów, które względem 2019 roku są o 33% większe.

W takim razie skąd biorą się tak wielkie przychody Facebooka? Skoro serwis społecznościowy nie wymaga subskrypcji miesięcznej, to jednym ze źródeł zarobku muszą być reklamy. Nie nie jest to wcale mylne spostrzeżenie. Tak, jednym z głównych źródeł dochodów Facebooka są reklamy. Reklamy, które są specjalnie dostosowywane pod nasze potrzeby poprzez ogromną bazę danych użytkowników Facebooka.

A więc o co tak naprawdę chodzi w tym konflikcie pomiędzy dwoma gigantami? Apple planuje wprowadzić w tym roku aktualizację na systemy iOS, w która będzie uświadamiała użytkowników, jakie dane zbierają poszczególne aplikacje poprzez wyskakujące okienko na telefonie czy tablecie od firmy z Cupertino. Nie jest to zadziwiające, że głównemu twórcy Facebooka Markowi Zuckerbergowi nie spodobała się ta wiadomość. Uważa on, że jeśli użytkownicy zobaczą daną wiadomość większość z nich nie zezwoli na przetwarzanie ich danych. 

Nie chodzi o dwie firmy - chodzi o przyszłość darmowego internetu. Apple tworzy dwa zestawy reguł - jeden dla siebie, a drugi dla małych firm, twórców aplikacji i konsumentów, którzy na tym tracą. Apple twierdzi, że chodzi o prywatność , ale chodzi o zysk, a my dołączamy do innych, aby wskazać na ich własne, antykonkurencyjne zachowanie. - Mark Zuckerberg

Portal społecznościowy chce wyjść na przeciw firmie Apple, już wprowadzając daną informacje o przetwarzaniu danych, aby lepiej dostosowywać swoje reklamy do potrzeb odbiorców. Uważają, że jeśli teraz wprowadzą ten komunikat to więcej osób zaakceptuje warunki o danych osobowych, kiedy dojdzie już do aktualizacji przygotowywanej przez firmę z Cupertino.

I wydawałoby się to oczywiste, że takie dwie gigantyczne firmy dojdą do porozumienia, gdyby nie fakt, że ostatnio Apple miało podobny konflikt z firmą Epic Games odpowiedzialną z grę komputerową Fortnite. Doszło do postępowania sądowego, w którym wygrało Apple i aplikacja Fortnite została usunięta z App Store. Dlatego kto wie czy w końcu dojedzie do porozumienia. Co się stanie jeśli Facebook zostanie usunięty z urządzeń z systemem iOS? Musimy czekać na dalszy rozwój sprawy.