Zakupy online - Jak bezpiecznie kupować przez Internet?

Zakupy online – Jak bezpiecznie kupować przez Internet?

Zakupy online są codziennością dla milionów ludzi na całym świecie. Oferują wygodę i nieograniczone możliwości wyboru produktów oraz usług z dowolnego sklepu internetowego. Jedyną rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupów jest Twoje bezpieczeństwo w sieci. W tym artykule poznasz sprawdzone metody, które zagwarantują udane i bezpieczne transakcje online. Dowiedz się, jak rozpoznawać wiarygodne sklepy, chronić swoje dane i co zrobić w razie jakichkolwiek problemów z zamówieniem.

1. Najlepsza ochrona na laptopie i telefonie – antywirus, aktualizacje, zapora sieciowa

Zanim przejdziesz do zakupów w Internecie, sprawdź jakie zabezpieczenia ma Twój komputer lub telefon. Co zagwarantuje Ci bezpieczeństwo w sieci? Zacznij od sprawdzenia systemu operacyjnego. Upewnij się, że posiadasz najnowszą wersję oprogramowania, która posiada niezbędne poprawki bezpieczeństwa. Podobnie jest w przypadku przeglądarki internetowej oraz antywirusa. Każda aktualizacja jest niczym tarcza ochronna. Zamyka potencjalne luki, które mogą wykorzystać oszuści do wykorzystania informacji na Twój temat. W ten sposób chronisz swoje wrażliwe dane osobowe i finansowe, takie jak numer karty kredytowej czy kod CVV.

2. Utwórz silne hasło do konta w sklepie internetowym

Sklepy internetowe oferują dwie możliwości zakupów – jako zarejestrowany klient oraz gość. Pierwsza możliwość jest bardziej korzystna dla konsumenta. Gdy posiadasz konto w sklepie internetowym, często zyskujesz rabaty czy punkty lojalnościowe. Ponadto, wszystkie dane osobowe są zapisane i nie musisz ich wypełniać przy każdym zakupie. To sprawia, że transakcja trwa kilka minut, a nie kilkanaście.

Pamiętaj, że każde konto potrzebuje silnego hasła, które ochroni wrażliwe dane przed cyberprzestępcami. Zastosuj minimum 12 znaków. Skorzystaj z dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Unikaj w hasłach do kont imion oraz dat urodzenia. Nie używaj jednego hasła do różnych sklepów internetowych. Zawsze twórz nowe. W przypadku wycieku danych czy cyberataku, utracisz dostęp tylko do jednego konta.

Zapewne zastanawiasz się jak masz zapamiętać tyle różnych haseł. Skorzystaj z dedykowanych narzędzi, które bezpiecznie generują i przechowują hasła, a także wypełnią za Ciebie pole do logowania.

3. Unikaj jak ognia publicznej sieci WiFi! Zawsze korzystaj z VPN

Korzystaj z VPN

Jeśli robisz zakupy przez Internet, nie korzystaj z publicznych sieci WiFi w galeriach handlowych, kawiarniach czy hotelach. Dlaczego? Stanowią one niezwykle łatwy cel dla cyberhakerów. Publiczne sieci WiFi posiadają bardzo słabe zabezpieczenia. Często występują także w postaci hotspotów, gdzie sieć jest otwarta. To doskonałe miejsce dla cyberprzestępcy, który bardzo szybko przejmie Twoje wrażliwe dane.

Zamiast tego, skorzystaj z bezpiecznego rozwiązania jakim jest VPN, który szyfruje połączenie, chroni Twoje dane i zapewnia im najlepsze bezpieczeństwo. Dzięki temu, zrobisz zakupy online oraz sprawdzisz bankowość internetową bez obaw o kradzież informacji.

4. Sprawdź wiarygodność sklepu. Kim jest sprzedawca?

Twój sprzęt oraz sieć internetowa posiadają niezbędne zabezpieczenia. To oznacza, że jesteś gotowy na bezpieczne zakupy online. Zanim jednak złożysz zamówienie, dokładnie sprawdź sprzedawcę. Upewnij się, że masz do czynienia z legalną działalnością gospodarczą, a nie z oszustwem. Jak to zrobić?

Każdego przedsiębiorcę znajdziesz w Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Zwróć uwagę, czy na stronie internetowej sklepu znajdziesz takie dane jak NIP, REGON lub KRS. To jeszcze nie wszystko. Sprawdź, czy wspomniane informacje rzeczywiście należą do właściwego przedsiębiorcy. Niejednokrotnie cyberprzestępcy podawali fałszywe numery NIP lub podszywali się pod istniejący biznes. Upewnij się, że domena sklepu rzeczywiście należy do firmy.

Informacje na temat numerów NIP, REGON oraz KRS znajdziesz na stronie internetowej, w takich zakładkach jak: „O nas”, „O firmie” lub „Kontakt”.

5. Klient ma zawsze rację. Dokładnie sprawdź opinie o sklepie

Konsumenci chętnie wypowiadają się na temat produktów, usług, a także doświadczeń z danym sklepem. Szczególnie, gdy nie byli zadowoleni z obsługi. Zwykle sklepy internetowe posiadają również sekcję z opiniami na swojej stronie. Nie ufaj im jednak w stu procentach. Sprawdź w innych miejscach na przykład w Google lub na dedykowanych do tego serwisach. Przyjrzyj się kiedy były publikowane negatywne oraz pozytywne opinie. Co nie podobało się konsumentom? Zrezygnuj z zakupów, gdy sklep nie wywiązuje się ze zwrotów i reklamacji. Nie kupuj u sprzedawców którzy nie posiadają dobrego kontaktu z klientami, czyli nie odpowiadają na wiadomości i telefony.

Unikaj również firm, które posiadają wyłącznie najwyższe, pochlebne opinie. Same pozytywne komentarze od klientów sprawiają, że opinie nie wyglądają na wiarygodne. Żaden sklep nie jest idealny i zdarzają się pojedyncze wpadki.

6. Weź pod lupę ofertę sprzedawcy. Jak wyglądają opisy produktów?

Opis produktu ma ogromną rolę w przypadku zakupów przez Internet. To na jego podstawie konsument podejmuje decyzję o kupnie. Czy produkt spełnia jego potrzeby i oczekiwania? Czy rzeczywiście jest tym, czego szukał?

Opis produktu nie jest wyłącznie tekstem marketingowym, który skłania do zakupu. Treść dostarcza niezwykle ważne informacje na temat towaru takie jak jego stan techniczny, wymiary, waga, materiał z którego powstał czy data przydatności. W przypadku, gdy opis produktu nie zawiera tych parametrów, nie decyduj się na zakup. Zwróć również uwagę na to, czy tekst posiada błędy stylistyczne lub ortograficzne. Tego typu treść nie wzbudza zaufania w konsumencie. Dopracowane teksty sprawiają, że sprzedawca prezentuje się wiarygodnie.

Inne, równie ważne informacje, które pojawiają się w opisach produktów, to czas wysyłki, dostępność oraz opcje płatności. Dzięki temu, doskonale wiesz, kiedy otrzymasz zakupiony towar. Zrezygnuj z zakupów w przypadku, gdy nie znajdziesz informacji o dostępności towaru. W takich sytuacjach sprzedawca może długo zwlekać z przesyłką.

7. Czy witryna sklepu internetowego jest chroniona?

Nigdy nie rób zakupów online z dostawą do domu lub do punktu odbioru na stronach, które nie posiadają certyfikatów bezpieczeństwa. Jak to zweryfikować? Najpierw sprawdź na pasku adresu URL, czy strona internetowa zaczyna się od „https://”. Po lewej stronie znajdziesz symbol kłódki. Kliknij na nią i zobacz czy sklep internetowy posiada certyfikat bezpieczeństwa SSL. Jeśli witryna ma zarówno przedrostek „https://” oraz certyfikat SSL, to znaczy, że połączenie jest bezpieczne. Wszystkie dane, które umieścisz na stronie, będą chronione.

8. Zawsze czytaj regulamin sklepu internetowego – nawet jeśli jest bardzo długi

Regulamin sklepu internetowego

Największy błąd zakupowy jaki może zrobić klient, to akceptacja regulaminu bez dokładnego zapoznania się z nim. Internet z pewnością przyzwyczaił użytkowników do krótkich treści i każdy długi blok tekstu zniechęca do pogłębionej lektury. Pamiętaj jednak, że regulamin chroni interesy zarówno sprzedawcy jak i konsumenta. Dokładnie zapoznaj się z dokumentem zanim zakupisz towar w sklepie internetowym.

Co powinien zawierać dobry regulamin? Przede wszystkim takie informacje jak polityka prywatności, zwrotów, reklamacji, sposób wysyłki towaru oraz płatności.

Co się dzieje z moimi danymi? Poznaj politykę prywatności

Polityka prywatności zawiera informacje na temat tego jak sklep internetowy przechowuje i wykorzystuje Twoje dane osobowe. Czasem polityka prywatności znajduje się w oddzielnej zakładce niż regulamin. Jednak nie powinieneś mieć żadnego problemu ze znalezieniem dokumentu na stronie internetowej. Pamiętaj, że jako konsument możesz zażądać od firmy, żeby usunęła Twoje dane osobowe z bazy sklepu.

Nie podoba mi się produkt – jak mogę go zwrócić?

W przypadku polityki zwrotów, sprawdź ile dokładnie masz czasu na oddanie produktu do sklepu. Zwykle jest to 14 dni, jednak niektóre marki oferują dłuższe okresy. Upewnij się w jakim stanie musisz zwrócić produkt. Czy potrzebujesz oryginalne opakowanie, nienaruszoną metkę lub paragon jako dowód zakupu? Sprawdź, kto ponosi koszty wysyłki zwrotnej. Są sklepy, które oferują darmową wysyłkę. Inne obciążają tym kosztem kupującego. I najważniejsze: zorientuj się, kiedy otrzymasz pieniądze za zwrócony produkt. Niektóre marki bardzo szybko oddają pieniądze. W innych przypadkach, sklep czeka ze zwrotem wiele tygodni.

Zasady reklamacji w sklepie internetowym

Zwróć także uwagę na sekcję reklamacji w regulaminie sklepu internetowego. Jest to kluczowa ochrona konsumenta w przypadku wadliwego lub niezgodnego z opisem produktu. Jakie informacje powinny znaleźć się w polityce reklamacji?

Przede wszystkim jak długo trwa okres reklamacyjny od momentu, gdy kupisz towar. Standardowo, firmy przyznają okres dwóch lat, jednak niektóre sklepy mogą oferować dłuższy czas. Dowiedz się jak wygląda procedura zgłaszania reklamacji. Co musisz zrobić? Niektóre marki oferują dedykowany formularz reklamacyjny. Inne przedsiębiorstwa wolą kontakt mailowy lub telefoniczny. Jakie dokumenty potrzebujesz do złożenia reklamacji? Kto płaci za wysyłkę? Jak długo trwa proces jej rozpatrzenia? W przypadku, gdy regulamin sklepu internetowego nie zawiera tych informacji, nie kupuj produktów od tej firmy.

Jak zapłacę za zamówienie? Metody płatności za zakupy

Uczciwe marki oferują różnorodne metody płatności – online, za pobraniem, przelew tradycyjny itd. Jedna metoda płatności (najczęściej jest to przelew tradycyjny) powinna wzbudzić u Ciebie wątpliwości. Ponadto, unikaj zakupów w sklepie internetowym, który kieruje Twoją transakcję poza oficjalne serwisy. Jest to popularna metoda wśród cyberprzestępców na wyłudzenie pieniędzy. Upewnij się, że trafiłeś na oficjalną stronę swojego banku.

Jak produkt dotrze do Twojego domu? Opcje dostawy towaru

W przypadku opcji dostawy towaru, musisz rozważyć kilka aspektów. Przede wszystkim, sprawdź jaki jest koszt przesyłki. Niektóre firmy oferują darmową wysyłkę po przekroczeniu określonej kwoty, podczas gdy inne naliczają dodatkowe opłaty na przykład ze względu na gabaryty paczki. Jakie metody dostawy oferuje sklep internetowy? Najpopularniejsze to kurier, paczkomaty oraz tradycyjna poczta. Wybierz najbardziej dogodną dla siebie opcję.

Czas dostawy jest równie ważny. Na niektóre towary możesz czekać kilka dni, a nawet tygodni. Zwróć uwagę na terminy, szczególnie, gdy potrzebujesz produkt na konkretną datę jak urodziny kogoś bliskiego. W dzisiejszych czasach sklepy internetowe oferują śledzenie przesyłki. Upewnij się, że tę opcję posiada również firma, u której składasz zamówienie. Dzięki temu, monitorujesz status przesyłki i szybko przewidzisz kiedy paczka do Ciebie dotrze.

Co ważne, przeczytaj warunki dostawy. Tam znajdziesz informacje między innymi o tym, co się stanie, gdy kurier nie znajdzie Cię pod wskazanym adresem. Czy podejmie próbę ponownej dostawy? A może zostawi u sąsiada? Czasem paczka trafia do najbliższego punktu odbioru. W regulaminie powinna być również informacja o tym, co się stanie, gdy przesyłka ulegnie uszkodzeniu podczas transportu.

9. Uważaj na linki na stronie internetowej sprzedawcy

Gdy przeglądasz stronę internetową sklepu z pewnością natchniesz się na linki w treści. Zwykle przenoszą one na inną zakładkę, gdzie znajdziesz np. podobny produkt lub usługę, która może Cię zainteresować. Zanim jednak klikniesz w link, upewnij się, że nie prowadzi on na podejrzaną stronę. Zwróć uwagę na litery w adresie URL. Jesteś pewien, że adres zawiera „o”, a nie „0”? Czy wszystkie litery są w odpowiedniej kolejności? Gdy masz chociaż cień wątpliwości, nie klikaj w link.

10. Dokumentacja po zakupie, czyli paragony, faktury i maile od sprzedawcy

Do każdego towaru, który kupisz przez Internet, otrzymasz dowód zakupu w postaci paragonu lub faktury. To niezwykle ważne dokumenty, których absolutnie nie możesz wyrzucać. Dlaczego? To potwierdzenie, że kupiłeś produkt. Jest ono niezbędne w przypadku zwrotu lub reklamacji. Bez niego nie otrzymasz rekompensaty w przypadku, gdy otrzymasz zniszczony lub wadliwy towar. Produkt nie spełnia jednak twoich oczekiwań? Oddasz go bez większych problemów, pod warunkiem, że masz paragon lub fakturę.

Równie dobrym rozwiązaniem jest zachowanie korespondencji (zarówno mailowej jak i w formie SMS) ze sprzedawcą. Zdarzają się sytuacje konfliktowe między konsumentem a firmą np. w postaci niedotrzymania umowy. W takim przypadku, wiadomości e-mail czy SMS potwierdzają zawarcie umowy lub ugody o określonych warunkach.

11. Pamiętaj o wylogowaniu się ze sklepu po zakupie

Zrobiłeś zakupy w sklepie internetowym? Dokonałeś wszystkich płatności? Jeśli skończyłeś całą transakcję, koniecznie wyloguj się ze swojego konta. W ten sposób masz pewność, że żadna niepowołana osoba nie otrzymasz dostępu do Twoich wrażliwych informacji jak dane z karty kredytowej.

12. Jak chronić swoją kartę kredytową po zakupach online?

Zakupy w Internecie są niezwykle wygodne, jednak nie zawsze w 100% bezpieczne. Największą obawę wzbudzają płatności za pomocą karty kredytowej. Jest to całkowicie zrozumiałe. Cyberprzestępcy najczęściej kradną tego typu informacje, a potem wykorzystują je do wyłudzeni dużej kwoty pieniędzy. Jak się przed tym uchronić? Istnieją dwa sprawdzone sposoby, które uratują Twoje oszczędności.

Pierwszym z nich jest limit kwot transakcji. W aplikacji mobilnej banku ustawisz maksymalną kwotę, jaką możesz zapłacić kartą płatniczą lub BLIKIEM. W przypadku, gdy dane karty trafią w niepowołane ręce, masz czas na zablokowanie konta. Cyberprzestępca nie wypłaci od razu dużej sumy pieniędzy, a Ty uratujesz większość swoich oszczędności.

Drugim sposobem jest monitorowanie swoich płatności na przykład w postaci powiadomień. Za każdym razem jak zapłacisz za zakupy kartą płatniczą, otrzymasz komunikat z aplikacji banku. Tak będzie również w przypadku, gdy oszust, który zdobył Twoje dane, również będzie posługiwał się Twoją kartą. Wtedy możesz szybko zablokować kartę kredytową – za pomocą aplikacji bankowej, telefonicznie lub osobiście w banku.