wpvsj

Joomla vs WordPress

Joomla i WordPress to darmowe (open-source) systemy zarządzania treścią (CMS – Content Management System). Dzięki temu rozwiązaniu, użytkownik nie musi posiadać umiejętności programowania aby dokonywać w łatwy sposób zmian na stronie, a treści są dynamiczne i można je zmieniać w dowolnym momencie. Wszystkie funkcje typu tworzenie, edycja i publikowanie można kontrolować za pomocą jednego interfejsu – Panelu administratora.

Joomla

Wydaje się to wszystko bardzo proste lecz dla osoby takiej jak ja z wiedzą na temat tworzenia strony w css czy html było to dość problematyczne. Mam na myśli to, że w html’u lub css’ie mogę zmienić każdą najmniejszą drobnostkę lecz w Joomla nie mogłem tego zrobić, z prostego powodu ale do tego zaraz przejdę. Zacznijmy od tego co było najbardziej problematyczne, było to menu, które nie jest zbyt przejrzyste dla osoby, która pierwszy raz pracowała na Joomla. Musiałem spędzić dobrą godzinę ma samo odnalezienie się gdzie co jest położone. Plusem było to że nie musiałem robić całego wyglądu strony od zera gdyż miałem do dyspozycji dwa podstawowe szablony jak i mogłem pobrać dodatkowe. Dokańczając z problemami na temat zmieniania najmniejszych rzeczy w Joomla, dlaczego nie mogłem tego zrobić? Cóż odpowiedź jest bardzo prosta mianowicie: żeby znaleźć dany kod css’a w pliku z szablonem musielibyśmy się trochę napracować, gdyż dany plik ma siedem tysięcy wierszy, na dodatek dużo słów się powtarza więc nawet jeśli byśmy dokładnie wiedzieli co chcemy zmienić i znaleźć to za pomocą opcji „znajdź”
(ctrl + F) to musielibyśmy trochę poszukać. Jest jednak kilka plusów np. – moduły. Dzięki tym modułom nie musimy pisać długich kodów w php’ie gdyż mamy je już gotowe, dajmy na to przykład tworzenia menu logowania w php’ie, no stworzenie takiego menu trochę czasu zabiera lecz w Joomla jest już taki moduł gotowy. Jest jednak bardzo duży minus dla osób, które słabo znają angielski mianowicie tłumaczenie. Praktycznie co drugie zdanie jest nie przetłumaczone, a przecież Joomla to system zarządzania treścią przeznaczony dla osób, które nie potrafią pisać w html’u, css’ie czy php’ie. Jest więc możliwość, że te osoby nie będą tak dobrze znać języka angielskiego, gdzie nawet jeśli ktoś zna podstawy języka angielskiego to jest wiele słów, które będą słyszeć po raz pierwszy.

Wady i zalety Joomla

Zalety:

  • Dostępne szablony, dzięki którym nie musimy spędzać dużo czasu na pisanie kodów w html’u, css’ie czy php’ie
  • Dostępność pisania w dokumencie tekstowym dzięki czmu nie trzeba nawet potrafić pisać stron internetowych.
  • Joomla jest bardzo dobry do tworzenia Blogów, gdyż jest dużo dodatków czy modułów, które pasują perfekcyjnie pod bloga.

Wady:

  • Nieprzejrzyste menu przez co ciężko połapać się gdzie co jest, szczególnie gdy pierwszy raz używa się Joomla.
  • Ciężko pozmieniać cokolwiek w css’ie, a przecież w stronach internetowych ważne są szczegóły, których niestety w Joomla nie możemy zmienić.
  • Słabe tłumaczenie na język polski przez co wiele osób może mieć problem z zrobieniem czegokolwiek w Joomla.

WordPress

Automattic Inc. WordPress – napisany w języku PHP system zarządzania treścią (CMS) zaprojektowany głównie do obsługi blogów. Wykorzystuje bazę danych MySQL. Rozpowszechniany jest na licencji GNU General Public License i jest dostępny bezpłatnie.

Pracując najpierw na Joomla a następnie na WordPress’ie odczułem ogromną zmianę: przejrzyste menu, łatwy dostęp do zmieniania wszystkiego co tylko dusza zapragnie, ogromna ilość darmowych motywów, w których i tak możemy nieco pozmieniać nie używając nawet do tego css’a, gdzie w motywach Joomla nie mogliśmy za dużo pozmieniać.
Nikt nawet nie powinien porównywać Joomla do WordPress’a. Wszystko jest pięknie przetłumaczone na język polski co jeszcze bardziej ułatwia pracę i według mnie przyciąga więcej osób. Pracując na Joomla praca mi się strasznie dłużyła z powodu ciągłego szukania potrzebnych mi rzeczy, na WordPress’ie za to praca mi zleciała tak szybko, że nawet nie zauważyłem gdy skończyłem stronę. Jednak najbardziej do WordPress’a przekonało mnie menu, jest bardzo przejrzyste. Ja tworząc strony nie dodaje zbyt dużo rzeczy gdyż uwielbiam minimalistyczność i przejrzystość, w WordPressie zajęło mi maksymalnie może pięć minut do sprawdzenia gdzie co się zmienia i od razu mogłem przejść do pracy.

Wady i zalety WordPress’a

Zalety:

  • Ogromna ilość darmowych motywów.
  • Przejrzyste menu.
  • Dodatkowe wtyczki, zabezpieczenia i wiele więcej.
  • Możliwość zmienienia każdej malutkiej rzeczy, co bardzo ułatwia pracę.
  • Tak jak w Joomla możemy pisać w zwykłym dokumencie tekstowym jednak w WordPress’ie wszystko jest bardziej przejrzyste i nie musimy się męczyć z szukaniem każdej opcji.
  • Więcej opcji podczas pisania w wizualnym dokumencie tekstowym
  • Możliwość zmiany z wizualnego dokumentu tekstowego na pisanie w html’u

Wady:

  • Jedyną wadę jaką znalazłem jest brak sposobu pisania w php’ie lub css’ie gdyż jest dużo plików, lub ja po prostu takiego sposobu nie znalazłem

Podsumowanie:

Joomla nie ma żadnego podjazu do WordPress’a, WordPress ma wszystkie zalety Joomla tylko w lepszej odsłonie i ma tylko jedną wadę o ile oczywiście ja po prostu nie znalazłem sposobu na pisanie w css’ie/php’ie.
WordPress jest niesamowitym systemem zarządzania treścią i zastanawiam się dlaczego jest darmowy skoro jest taki dobry.