fortnitte

E-SPORT – z czym to się je

Czym Jest E-sport? – To nic innego jak sport tylko elektroniczny – zawodnicy rywalizują w przeróżnych grach komputerowych. E-sport opiera się m.in. na współpracy zawodników ponieważ większość ,,e-sportowych gier” to gry zespołowe.

Początki e-sportu

E-sport zapoczątkował w 1972r. Pierwszy turniej odbył się na Uniwersytecie Stanforda w Stanach Zjednoczonych. Rywalizowano tam w grze Spacewar. Zwycięzca otrzymał całoroczną prenumerate magazynu Rolling Stone. Na początku lat 80-tych e-Sport zostaje ,,odkryty”. W roku 1981 miał miejsce turniej organizowany przez Atari o nazwie ,, The Space Invaders Championship” ( w grze The Space Invaders). W tym turnieju wzięło udział około 10 tyś. graczy. W tych latach rozpoczął się „hype” na gry wideo. Gry zaczęły pojawiać się w telewizji, popularnych magazynach, a nawet pojawiły się pierwsze rekordy Guinnessa. W kolejnym dziesięcioleciu popularność gier wideo zrobiła się jeszcze większa za sprawą powstania internetu. W porównaniu do poprzednich lat liczba turniejów ogromnie wzrosła ponieważ gracze mogli rywalizować ze sobą na całym świecie. W tych czasach zaczynały powstawać znane do dziś organizacje e-sportowe takie jak DreamHack czy Nintendo.

Rozwój E-Sportu

E-sport jest jedną z najbardziej rozwijających się rozrywek w tym wieku. Szacuję się że wartość rynku e-sportowego przekroczy 1mld. dolarów. W największych turniejach np. „The International” (Dota 2) czy „World Championship” (League Of Legends) pula nagród osiąga nawet 30mln. dolarów. W Polsce największym wydarzeniem jest IEM (Intel Extreme Masters) który odbywa się co roku w Katowicach.

E-sportowe sukcesy w Polsce

W 2005 zaczęły odbywać się pierwsze usystematyzowane rozgrywki. Wtedy właśnie Liga Cybersport zorganizowała pierwsze Mistrzostwa Polski w grach komputerowych, przed rozgrywkami ludzie wykazywali duże zainteresowanie, najpopularniejszy grami były wtedy Counter-Strike,FIFA. Polacy też osiągnęli wielki sukces a przykładem może być Virtus.pro które zwyciężyło turniej EMS One 2014 Katowice w Counter-Strike:Global Offensive. Zakłada się że wartość rynku e-sportowego W Polsce wynosi 55mln zł.

Ciekawostki ze świata e-sportu

  • Zwycięzca Fortnite World Cup 2019 wygrał 3mln dolarów czyli, 300 tysięcy więcej niż triumfator Wimbledonu – Novak Djoković.
  • Finały LoL World Championship 2019 osiągnęły rekordową oglądalność: 3.9mln. osób, to 2 razy więcej niż w roku 2018 a także największa do tej pory oglądalność odnotowana w całym e-sporcie.
  • Najwięcej zarabiający zawodnicy w e-sporcie to gracze Doty 2. Zarobki tych zawodników sięgają nawet 6mln dolarów rocznie.
  • W Chinach jest ok. 500mln graczy, z czego 100mln interesuję się
    e-sportem.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *